Lajme

Colors: Purple Color

Hoti krahason shpenzimet dhe investimet e qeverisjes Mustafa dhe Haradinaj

Hoti krahason shpenzimet dhe investimet e qeverisjes Mustafa dhe Haradinaj

Ish-ministri i Financave në Qeverinë e kaluar, Avdullah Hoti ka bërë një krahasim mes buxhetit të vitit 2017 dhe atij të vitit 2019 në lidhje me shpenzimet e Qeverisë e investimet kapitale.

Vendimi i Ministrisë së Tregtisë që t’u vendoset masa prej 10 për qind produkteve të Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës është bërë për arsye ekonomike dhe politike.
Kështu i ka thënë Ekonomia Online ministri i MTI-së, Endrit Shala.Shala ka thënë për EO se importi i mallrave nga këto dy shtete e ka zbehur ekonominë e vendit për shumë vjet.

Mediat serbe: Anëtarësimi i Kosovës në INTERPOL do ta çojë në burg gjeneralin Dikoviq Ndonëse nga lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, tema e shkëmbimit të territoreve vazhdon të quhet ide e rrezikshme e që zvogëlon aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO dhe Bashkim Evropian, deputetë të kësaj partie kanë thënë se Serbia duhet ta njohë shtetin e Kosovës dhe pastaj të bisedohet për tema mes dy shteteve.

Liberalizimi i vizave ka mbetur në mëshirën e Bashkimit Evropian. Ka mbetur edhe pak kohë deri në konfirmimin nëse rekomandimi i Kosovës për liberalizim do të vihet në votim para Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian që do të mblidhet në fillim të muajit dhjetor.

Flash Lajme